Ett stort kalas under tre dagar markerar staden Mariehamns 150-årsjubileum. Du bjuds på underhållning och folkvimmel mitt i stadens centrum. Självklart kan man också avnjuta mat och dryck på kalasområdet. Fri entré och ett intressant program utlovas. Parallellt med kalaset arrangeras Kulturnatten, danslägret Windjammers Ball, konserten Röster för Östersjön samt en nordisk konferens om kvinnors företagande och ledarskap.
Lars Midbjer på Mariehamns stad är en av flera som arbetar med programmet för Mariehamnskalaset:
– Eftermiddagarna har ett familjetema medan kvällarna blir lite rockigare och lite vuxnare. Vi satsar på ett brett program för att så många som möjligt ska trivas och känna sig välkomna. Alla ska hitta något som de gillar.
Brett musikprogram
Redan nu är det mesta i programmet klart, men detaljerna i programmet blir klara först senare i juli. De minsta barnen kan lockas av "dagisvältaren" Arne Alligator som framförs av finlandssvenska Djungeltrumman eller sjunga allsång under ledning av Petronella Wester. Det blir Talang 2011 för kommande stjärnor, vilket väntas locka inte minst tonåringar. Vill man se etablerade, lokala stjärnor rekommenderas tvåtimmarsshowen Rock Town på Kulturnatten.
Sailors on Parade - dansparad genom staden
De flesta aktiviteterna sker på Nygatan i centrala Mariehamn. Men i synnerhet under Kulturnatten, på fredagen, kommer hela centrum att sjuda av aktiviteter.
I samarbete med Windjammers Ball och Medis arrangeras Sailors on Parade. Alla är välkomna att delta i dansparaden som startar kl 18.00 från Badhusparken. Över 200 personer väntas dansa sig fram genom staden.
Swingdans- och musikfesten fortsätter sedan i Badhuspaviljongen kl 21.30 - 02.00, medan Mariehamnskalaset och Kulturnatten pågår till midnatt.
Komik med André Wickström
På lördagen blir det stå-upp med André Wickström. André välkänd i Finland men även känd från Parlamentet i svensk TV. Han har utsetts till Helsingfors bästa komiker och har uppträtt på många ställen, bland annat på Comedy Central Live på Brunnsgatan i Stockholm.
Röster för Östersjön hyllar stadens jubileum
Välgörenhetskonserten Röster för Östersjön arrangeras för femte året i rad. I år är det första gången konserten sätts upp i centrum av Mariehamn, strax intill kalasområdet. Under konserten bjuder Ålands främsta sångarelit på en musikalisk resa genom 150 år, med allt från opera till Rock’n’roll. Alla intäkter från konserten går till Östersjöfonden.
Preliminärt program:
(se www.mariehamn.ax för komplett program)
Torsdag 11 augusti
Kl 14:00–16:00 Barn och familjeunderhållning
Kl 18:00–24:00 Kvälls- och nöjesprogram/musikunderhållning
Fredag 12 augusti
Kl 12:00–14:00 Lunchkonsert, Kultur på dagtid
Kl 14:00–18:00 Barn och familjeunderhållning. Stor verkstad med ord-bild-dans-konst för alla.
Kl 18:00–24:00 Kulturnatten
Upplev en sensommarkväll fylld med musik, underhållning och roliga aktiviteter runt om i staden för både barn och vuxna. Sailors on Parade
Kl 22:00–24:00 Rock Town 2011
Lördag 13 augusti
Kl 12:00–14:00 Lunchkonsert, Kultur på dagtid
Kl 14:00–16:00 Barn och familjeunderhållning. Stor verkstad med ord-bild-dans-konst för alla.
Kl 16:00–00:30 Lördagshetta. Nöjesblock med ståuppkomiker, Rock Town 2011 och kända gästartister.
Kl. 21:00- 23:30 Röster för Östersjön, strax utanför kalasområdet.
Läs mer:
På www.mariehamn.ax hittar du aktuellt program och mer information om jubileumsåret.
Mer om Mariehamn, boende och restauranger hittar du här.